Home » Wiedza » Zrób to sam » Wielokrotna ekspozycja w Twoim telefonie

Wielokrotna ekspozycja w Twoim telefonie

Nie zawsze mamy pod ręką aparat fotograficzny, ale praktycznie zawsze mamy pod ręką telefon komórkowy. Często więc do robienia zdjęć na spocie sięgamy właśnie po smartphone.

Producenci w swoich urządzeniach oferują nam coraz wyższej jakości aparaty fotograficzne. „Wyścig zbrojeń” już nawet nie dotyczy wielkości matryc, a użytych elementów optyki czy nawet stabilizacji obrazu. Rozwojowość systemów jakie dają nam Apple, Nokia czy szereg producentów smarphone z Androidem pozwoliła na stworzenie ciekawych aplikacji, wspierających możliwości fotograficzne naszych telefonów.

Jedną z tych możliwości jest wielokrotna ekspozycja (z ang. multiple exposure). Oryginalnie, opcja ta polegała na wielokrotnym naświetleniu jednej klatki kliszy fotograficznej, w efekcie czego na zdjęciu widzieliśmy przesunięcie obiektu w czasie.

W przypadku aparatów fotograficznych w smartphone`ach mamy do czynienia z wykonaniem serii zdjęć, a następnie software`owym połączeniu wykonanych zdjęć.

Podczas robienia takiego zdjęcia należy pamiętać, iż telefon trzymamy nieruchomo i nie śledzimy ruchu postaci. Należy również odpowiednio zsynchronizować się z fotografowanym obiektem, aby zdjęcie nie wyglądało tak:

wielokrotna-ekspozycja-2

tylko tak:

wielokrotna-ekspozycja-1

Przykładowe aplikacje umożliwiające wielokrotną ekspozycję:

  • Nokia Lumia: najnowsza aktualizacja standardowej aplikacji > tryb „inteligentny” > podgląd > ujęcie w ruchu
  • iPhone: aplikacja DXP lub DXP Free
  • Android: aplikacja PHOforPHO

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kalkulator wiatru