Home » Wiedza » Zrób to sam » Połączenie kilku latawców w zestaw (kite stack)

Połączenie kilku latawców w zestaw (kite stack)

W tym artykule znajdziecie instrukcję przygotowaną przez Spitfire dotyczącą połączenia kilku latawców akrobacyjnych w zestaw.

Kupujemy kilka identycznych latawców i łączymy je w zestaw:

00

Skoro kupiłem 3 sztuki, to do połączenia poszczególnych latawców wykorzystałem linkę sterowniczą od jednego z nich, tę 25-metrową. Punkty wiązań linek łączących wyznaczone zostały przez miejsca wiązania uzdy do stelaża:

01

Należy zadbać o to, aby długości linek łączących były równe. Ja przyjąłem 80 cm dla wszystkich 10 linek:

  • łączenie pierwszego latawca z drugim = 5 linek o dł. 80 cm
  • łączenie drugiego latawca z trzecim = 5 linek o dł. 80 cm

W pierwszej kolejności zalecam wypróbowanie powyższego sposobu, a dopiero później ewentualną korektę długości linek między dwoma ostatnimi latawcami (w moim przypadku między drugim, a trzecim) skrócenie linek łączących o ok. 5-10 cm. Korektę wykonujemy wówczas, gdy ostatni latawiec ma tendencję do „spóźniania się” za zestawem, np. dwa dolne lecą równo, a ostatni chce wywijać ósemki i jego tor lotu jest rozbieżny od ogólnego toru całego zestawu. Nadmieniam, że nie zawsze tak się dzieje.

Trzeba także pamiętać o tym, że połączone latawce wytwarzają większą moc pociągową. Mój zestaw składający się z 3 sztuk, gdzie rozpiętość ramion pojedynczego latawca wynosi zaledwie 120 cm, potrafi sprawić, że pilotowi trudno jest ustać w jednym miejscu na ziemi (przy prędkości wiatru powyżej 10 m/s). Dlatego też zalecam wymianę linek sterowniczych na silniejsze.

A tak prezentuje się to w górze. To już nie jest typowe latanie akrobacyjne. Zestaw latawców akrobacyjnych nadaje się tylko do kreślenia figur płaskich 😉

02 04 03

,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kalkulator wiatru