Home » Wiedza » Zrób to sam » Nasadki na manetki do zwijania linek – jak zrobić?

Nasadki na manetki do zwijania linek – jak zrobić?

Wzorem nasadek które służą do zwijania linek w Radkach pro i Savage (może jeszcze gdzieś indziej?) postanowiłem wykonać coś podobnego. W założeniu „wynalazek” miał umożliwić szybkie zwijanie linek bez ich odpinania (co było raczej ciężkie do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych małych zwijadełek).

Wygląda to mniej więcej tak:

A działa następująco:

Wykonanie polega na wycięciu ze sklejki (w moim przypadku 5 mm) odpowiednich elementów i sklejeniu ich, ja zastosowałem dodatkowo małe wkręty dla wzmocnienia połączenia. Wszystko wycinałem ręcznie piłką włośnicową i szlifowałem tarnikami oraz pilnikami + paper ścierny. Poniżej wymiary elementów jakie zastosowałem dla moich manetek:

Zwracam uwagę, iż w moim przypadku nasadki trzymają się same. To znaczy po założeniu ich na manetki i nawinięciu linek, nie spadają. Wynika to oczywiście z kształtu manetek i sposobu nawinięcia linek (następuje samo zaklinowanie nasadek). Dzieje się tak tylko wtedy gdy otwory w nasadkach są odpowiednio ciasne . Jak widać na zdjęciach w celu dopasowania otworów to średnicy manetek wkleiłem do nich paski z gumy. Nie posiadałem niestety odpowiedniego rozmiaru wyrzynarki do otworów stąd musiały pojawić się paski.

Na koniec zaokrągliłem wszystkie krawędzie a szczególnie te na które nawija się linki (na obrazku powyżej widać o które chodzi). Moje nasadki pomalowałem także w celu zabezpieczenia przed wilgocią.

Oto latawka nawinięta na manetki wyposażone w nasadki (dobrze mieści się w plecaku):

Pozdro i jak macie jakieś sugestie to walcie 😀

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kalkulator wiatru