Home » Wiedza » Zrób to sam » Mocowanie smartphone do kasku

Mocowanie smartphone do kasku

mocowanie

Wielu z nas posiada smartphone, który oferuje całkiem przyzwoite parametry nagrywania filmów. Od dłuższego czasu zastanawiałem się, jak przystosować swoją Lumię 920 do kręcenia filmów z kasku.

Przeglądając chińszczyznę na Deal Extreme (dx.com) natrafiłem na różnego rodzaju mocowania:

Jako, że nie wiedziałem, które najłatwiej da się zaadoptować do kasku, zakupiłem wszystkie trzy. W końcu po użyciu jednego, zawsze mogę resztę zagospodarować zgodnie z przeznaczeniem.

mocowanie_1

Ostatecznie okazało się, że mocowanie przeznaczone do nawiewu wymagało najmniej kombinacji i pracy.

Podsumujmy więc, czego potrzebujemy, aby nasz smartphone wykorzystać jako actioncam:

  • oczywiście samego smartphone 🙂
  • mocowanie (do Lumi 920 mocowanie samochodowe na kratkę wentylacyjną)
  • śrubokręt krzyżakowy
  • cęgi boczne
  • kask 😀 (ja użyłem starego kasku, bo szkoda mi swojego K2 z autografami Guilame Chastagnola i Jerome Josseranda 😀 )
  • podkładka sprężynująca
  • świeczka lub inne źródło ognia
  • lutownica, wiertarka lub dużo cierpliwości

Mając już wszystkie elementy układanki, przechodzimy do działania:

Krok 1 – przystosowanie uchwytu do „pracy” z kaskiem

mocowanie_co_usunac_dokladnie

Odkręć ruchome „wąsy” mocowania. Wąsami nazwałem te elementy, które mają gumowe zakończenie i można je ustawiać jak wskazówki zegara. Przykręcone są jedną śrubką, która dociska podkładkę. Śrubkę i podkładkę zostawiamy, reszta do śmieci.
Następnie odetnij element, który mocowany jest do kratki wentylacyjnej samochodu. Do tego będziesz potrzebować cęgów bocznych lub czegokolwiek czym da się odciąć ten element.
W przypadku mojego mocowania „gniazdo” telefonu można zamocować bezpośrednio do przegubu lub poprzez specjalny dystans. Ja ten dystans odczepiłem.

Krok 2 – przystosowanie kasku do pracy z uchwytem

mocowanie_przytwierdzone_do_kasku

Wybierz miejsce, z którego chcesz kręcić filmy. Ja wybrałem prawy tył kasku. Taka perspektywa mi najbardziej odpowiadała. Dodatkowo otwór wentylacyjny pianki wewnątrz kasku wypadał w tym miejscu. Przed ostatecznym wyborem miejsca warto dokonać próby „na sucho” i sprawdzić, z którego miejsca najlepiej się nagrywa i gdzie jest najmniej niepożądanych elementów w obiektywie.

Aby przytwierdzić uchwyt do kasku, trzeba w kasku zrobić dziurkę średnicy takiej, jak średnica bolca na którym zamocowane były wcześniej odkręcone wąsy. Ja w tym miejscu wykorzystałem rozgrzany nad kuchenką śrubokręt krzyżakowy, który zrobił mi ładny, okrągły otwór.

Krok 3 – skręcamy to wszystko razem

mocowanie_przytwierdzone_do_kasku_widok_gora

Na bolec mocowania ja założyłem podkładkę sprężynującą. Można założyć koronkową czy jakąś inną mało śliską. Chodzi o to, aby mocowanie nie obracało się samoczynnie.
W moim przypadku należało również skrócić dwukrotnie bolec, aby za bardzo nie wystawał wewnątrz kasku i dał się prawidłowo skręcić.

Ostatnią z czynności jest powiększenie w „gnieździe” telefonu, oryginalnego otworu na obiektyw. Oryginalny jest dość wąski i w przypadku stosunkowo szerokiego obiektywu jaki ma Nokia Lumia 920, widoczna była winieta rzucana przez „gniazdo”. Dodatkowo ścianki oryginalnego otworu tworzyły mało przyjemne refleksy, gdy padało na nie słońce. Ja otwór powiększyłem za pomocą lutownicy, można jednak go wyciąć, rozwiercić lub mając dużo cierpliwości wypalić rozgrzewając co chwilę śrubokręt 😀

Krok 4 jazda próbna

mocowanie

Udało się wszystko połączyć, więc czas na sprawdzenie mocowania w akcji. Zapraszam więc do obejrzenia krótkiego filmiku:

 

Mocowanie oczywiście nie chroni telefonu przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wodą, więc radzę korzystać ostrożnie, jeśli ma się bardzo drogi telefon.
Robisz to mocowanie na własną odpowiedzialność, więc jak coś spartolisz – nie miej do mnie pretensji 🙂

„Gniazdo” telefonu jest na tyle uniwersalne, że można zrobić samemu bezpośrednie mocowanie do kasku. Ja wykorzystałem akurat przegub kulowy, gdyż nie miałem pod ręką narzędzi, którymi mógłbym stworzyć indywidualne mocowanie np. z śruby i nakrętki tak, aby można było przykręcić telefon do statywu. Możliwości są bardzo duże. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo ludzka głupota podobno nie ma granic.

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kalkulator wiatru