Home » Wiedza » Zrób to sam » Jak zrobić deck niskim kosztem

Jak zrobić deck niskim kosztem

Postanowiłem podzielić się swoim małym doświadczeniem w kwestii samodzielnego robienia decków do mtb. Metody tej użyłem do zrobienia mtb pod latawiec. Nie wiem jak sprawdzać się będzie przy zjeździe z górek.

Metod jest kilka, ja polecam vacuum. Jest to metoda prosta, aczkolwiek wymaga staranności i uwagi.

Co będzie potrzebne.

Aby zrobić podstawowy deck, potrzebowali będziemy kilku inwestycji. Podstawowa inwestycja to pompa próżniowa. Można ją zrobić z agregatu z lodówki. Na allegro agregaty są dostępne, koszt to od 50-100zł. Można też pochodzić po złomowiskach i zaryzykować jakiś paździeż. Może będzie działać.
Drugim niezbędnym elementem będzie wakuometr, który nam pokaże jakie podciśnienie uzyskaliśmy, koszt ok 30zł na  allegro a jak 😀
Kolejnymi elementami są wężyki, trójnik oraz zawór zwrotny. Polecam elementy ze sklepu akwarystycznego, koszt ok 30zł
Potrzebujemy jeszcze gumowego korka do gąsiara i sztywnej rurki (może być z długopisu)
Jeszcze dwa ściski stolarskie.
I ostatnim niezbędnym stałym elementem jest worek próżniowy, dostępny w carrefourze za 13zł.

Teraz wykonanie formy.
Forma i stempel to bardzo prosty układ, złożony z dwóch desek, dwóch klocków i rurki o średnicy odpowiadającej wysokości łuku na środku deski.

Forma wygląda mniej więcej tak:

forma

Dobra, mamy już narzędzia, można zacząć kompletować materiały do produkcji.

Baza.

Można różne materiały wykorzystać na rdzeń deski, ja polecam herex 8mm. Dostępny w Legionowie, cena ok 50-60zł/m2
Następna jest tkanina, tu jest duży wybór. Ja robiłem z tkaniny o splocie płóciennym i gramaturze 200 oraz 400g/m2. Podobno dużo lepszym rozwiązaniem są tkaniny jednokierunkowe, choć ja przy następnej konstrukcji zastosuje tkanine biaxialną. W takim rozwiązaniu, włókna podczas pracy decku nie uszkadzają się na wzajem.
Żywica, wiele jest żywic, ale jak dla mnie najlepiej sprawdził się najlepiej Epidian 5 dostępny w każdym sklepie z chemią budowlaną i kosztujący 26zł/0,5kg wraz z utwardzaczem. Potrzebować będziemy 2kg. Jest on dość gęsty, więc trzeba starannie go nakładać. Czas pracy 2 godziny, więc nie trzeba się spieszyć.
Kolejnym ważnym elementem będzie folia perforowana i mata odsysająca. Można też stosować specjalne siatki poprawiające odsysanie powietrza z konstrukcji, ale trzeba pamiętać, że przy sztywnym worku próżniowym, wzór siatki odbije się w żywicy.

Kupujemy jeszcze pędzel, rękawiczki lateksowe, nożyk do tapet i mały wałek.

Pracę zaczynamy od odrysowania i wycięcia kształtu w herexie. Następnie wykonujemy otwory na trucki i footstrapy

Zaczynamy przesycać spód deski.
Na stole układamy matę odsysającą, na niej folie perforowaną i na tym pierwszą warstwę tkaniny szklanej. Teraz rozrabiamy żywice, należy ją dokładnie wymieszać, aby równomiernie rozprowadzić utwardzacz. Żywice nakładamy pędzlem ze ściętym do połowy włosiem. Żywicę należy wklepywać w tkanine! Przesycamy tak pierwszy arkusz tkaniny, nakładamy drugi i znowu przesycamy i tak wszystkie warstwy spodu. Ja na spodzie dałem 10 warstw tkaniny 200g i 2 warstwy tkaniny 400g. Następnie na to nakładamy wycięty herex. Na herex nakładamy żywicę, i kolejną warstwę szkłą. Ja tu dałem 6 warstw 200g i 2 warstwy 400g. Dodatkowo od góry w miejscu gdzie będzie koniec deski zaczynał się wznosić warto dać 2-3 dodatkowe małe warstwy (szerokość deski i długość ok 15cm, kłądzione między główne warstwy tkaniny). Następnie folia perforowana i tkanina odsysająca.
Wszystko wsadzamy do worka i na płasko odsysamy lekko tak do -0,25 bar. Po lekkim odsysaniu atakujemy wałkiem prostopadle do osi deski. Wyciśniemy w ten sposób duże pęcherze powietrza.

Następnie wkładamy całość w formę i przyciskamy do kształtu. Wałkiem wyrównujemy fałdy jakie powstaną na worku, bo niestety ma on tendencje do tworzenia fałdek. Dociskamy stemplem ale z wyczuciem, żeby nie było śladów stempla i odsysamy do -0,8bar.

Po 24 godzinach wyjmujemy wszytko. Folia elegancko od decku odejdzie i będzie całkiem ładna powierzchnia. Teraz trzeba odciąć grady i wywiercić otwory na strapy i trucki. Wszystko wykańczamy według uznania.

Kilka zdjęć z procesu:

1 6 5 4 3 2

Efekt prawie finalny:

7 10 9 8

Przed rozpoczęciem prac sprawdź szczelność worka! Żywica nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, więc można normalnie w domu nią działać. Utwardzanie musi być w pomieszczeniach o temperaturze minimum 20st.C Tkaninę ciąć można dobrymi nożyczkami. Arkusze tkaniny, mate odsysającą i folie perforowaną należy oczywiście wyciąć i przygotować przed zaczęciem prac.

Tkanina podczas cięcia tworzy małe, ostre, kujące i ogólnie irytujące igiełki. Tnij w gumowych rękawiczkach i w bluzie z długimi rękawami. Podobnie podczas wycinania gradów i szlifowania gotowego decku.

Ilość tkanin niestety trzeba dobrać eksperymentalnie. Zawsze po sprawdzeniu twardości i sprężystości decku, można dołożyć kilka warstw tkaniny.

Podsumowanie kosztów:
Pompa: 50-100zł
Wężyki itp: ok 30zł
Wakuometr: ok 30zł
Korek: 15zł
Worek: ok 15zł
Forma: 0-50zł
Folia perforowana: 10zł
Tkanina odsysająca: 20zł
Tkanina szklana: 50-70zł
Żywica: 130zł
Herex: 40zł
Pędzel: 6zł
Wałek: 6zł
Rękawiczki: 1zł (ze dwie pary)

Suma: 385-500zł

Oczywiście narzędzia do wakuum do koszt jednorazowy.
Koszt materiałów do wykonania decku to jakieś 250zł

Pomijam narzędzia typu wyrzynarka czy papier ścierny.

Pozdro i miłego majsterkowania.

Dyskusja na forum

,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kalkulator wiatru