Home » Wiedza » Szkółka » Informacje podstawowe

Informacje podstawowe

Zanim zabierzesz sie za latawiec powinieneś poznać podstawowe zagadnienie związane z latwcem – okno wiatrowe.

Jedną z najistotniejszych kwestii jest poznanie i zrozumienie pojęcia tak zwanego okna wiatrowego. Nie zabieraj się za pilotowanie latawca, zanim nie upewnisz się że doskonale wiesz gdzie znajduje się:

  • power zone,
  • strefa minimalnej mocy,
  • krawędź okna wiatrowego,
  • zenit
oknowiatroweuh6
Przeanalizuj dokładnie powyższy rysunek oraz opisy. Jak widzisz okno wiatrowe to strefa w której możesz poruszać się latawcem. Ma ono kształt ćwiartki kuli, gdzie płaszczyznami są:
ziemia (lub woda) oraz pionowa płaszczyzna biegnąca prostopadle do ziemi tuż za twoimi plecami. W zależności od tego w której części okna wiatrowego znajduje się latawiec, będzie on generował większą lub mniejszą moc. Zauważ, że na rysunku wiatr wieje w plecy pilota. Przed pilotem na wprost znajduje się tzw. power zone, czyli strefa, w której latawiec generuje maksymalną moc. W miarę przechodzenia latawcem do krawędzi okna wiatrowego moc latawca maleje, aby osiągnąć swoje minimum na krawędzi okna oraz w zenicie.
 
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kalkulator wiatru