HQ Alpha 1.5
Zastanawiając się, jaki latawiec wybrać dla mojego syna, który zaczął się wgłębiać się w tajniki sportów latawcowych i z coraz większym entuzjazmem towarzyszy mi w moich eskapadach postanowiłem sprawić mu nowe skrzydło.
Bartek ma 8 lat i waży 27 kg. Dotychczas latał na dwóch komórkach 0.9m2 i 1.2m2.
W grę wchodził nieduży latawiec o dobrych parametrach z kompletnym wyposażeniem i z wyższej półki. Wybór padł na HQ Alphę 1.5m RTF. Latawiec nieduży, lecz nadzwyczaj stabilny.
Kolega Groszek opisywał Alpha w rozmiarze 3.5 m2 ja zaś postaram się zrecenzować rozmiar 1.5 m2.
Małe jest piękne
To powiedzenie idealnie pasuje do tego modelu i rozmiaru. Jego piękno, kolor wyjątkowo soczystej zieleni i precyzyjnie wykonane jest kwintesencją tego, co najlepsze.
Ktokolwiek by nie stawał do porównania treningówek w rozmiarze 1.5m , Alpha okaże się wyjątkowo trudnym przeciwnikiem pod względem właściwości a pod względem mocy Alpha nie musi za nic przepraszać.
Latawiec stworzony dla początkujących – daje wyśmienitą zabawę dla dzieci a my nie musimy się martwić o to czy szarpnie, nagle spadnie lub znudzi się. Dotychczas gdy ja latałem na swoją Montaną a Bartek na latawcem z niższej półki co chwilę wołał „podnieś go, odwróć, wystartuj….” – teraz to już przeszłość. Ja nie muszę się odrywać od mojego latania i nie muszę, co chwilę na niego zerkać.
W komplecie otrzymujemy:
- latawiec
- manetki
- 4 x linki z nawijakiem (wytrzymałość: 2 x 220kg / 2 x 100kg)
- 2 kitekillery
- kotwica
- torba
- instrukcja w j.ang.
Materiał z jakiego wykonany jest latawiec to Chikara (Chikara Ripstop Nylon). Jest to tkanina nylonowa charakteryzująca się dobrą szczelnością, małą wagą (41 g/m2) oraz wysoką wytrzymałością (trwała i odporna na rozdarcia).
Manetki są bardzo wygodne w całości pokryte pianką.
Wykonanie kitekillerów także stoi na wysokim poziomie.
Kwestią mnie nurtującą jest fakt, że w kitekillerach zastosowano nierozciągliwe linki zamiast gumy do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie wiem czym się kierowano – być może jakieś prawidła zostały tutaj wzięte pod uwagę i ma to logiczne zastosowanie ze względu na niedużą powierzchnię latawca i jego niewielką moc.
Właściwości lotne i zakres wiatrowy
Wiatr potrzebny Alphie to 3-17 m/s tak podaje producent. Moje spostrzeżenia przy wietrze 3-4 m/s:
Wiatr poniżej 3 m/s. Alpha startuje i spada, nawet nie idzie pokręcić ósemek – za mała powierzchnia, aby nabrać wystarczającą ilość powietrza w komory i nadać latawcowi odpowiedni pęd.
3 m/s to absolutne minimum do postawienia latawca. W takich warunkach latawiec raczej trzeba pilnować aby siedział w PZ, jak z niego wyleci to następuje załamanie profilu i następuje powolne opadanie.
5-8 m/s Tutaj był już rzeczywisty komfort latania. Alpha wstaje momentalnie i swoją szybkością wywołuje wielką radość. Załamanie profilu już nie występowało i można było latać po całym oknie wiatrowym. Trzymałem go ok. godzinę w powietrzu i nie wystąpiła żadna niespodzianka. Ładnie wychodziły wszelkie loopy i ósemki.
Pomimo powierzchni – 229 cm długości skrzydła przy granicy 8 m/s generowana siła ciągu jest już wyczuwalna. Niestety nie miałem okazji sprawdzenia jego górnej granicy wiatrowej – 17 m/s.
Plusy:
- staranność wykonania
- duża stabilność przy szkwałach
- niezawodny system bezpieczeństwa
- manetki całe obszyte pianką
- dodatkowe wyposażenie (kotwica z pochwą z wieszakiem np.: na pasek, 2 kitekillery)
- komfort użytkowania (kolory manetek czerwona-niebieska, tak samo kolorowe linki od manetek, kitekillery zakończone specjalnymi tulejkami dla wygody mocowania z linkami hamulcowymi, oznaczenie linek numerkami 1-4 – może dla znawców tematu zaczepianie linek to nic ale dla dzieciaka to duże ułatwienie)
Minusy:
Żeby nie słodzić doszukałem się kilku istotnych minusów, które w mojej opinii odejmują mu kilka punkcików
- torba na ramię nie przypadła synowi do gustu. Choć jest estetyczna i pojemna – dzieciaki wolą plecaki – bo wygodniej na plecach i można mieć na sobie
- co do koloru linek – białe mogą być ułatwieniem ale jeśli są ponumerowane dzieciak nie będzie miał problemu.
- manetki mogłyby mieć założone gąbki przy linkach mocy, bo przy dłuższym lataniu na wietrze pow. 7 m/s można poobcierać palce. Tym bardziej jest to dyskomfort dla rączek dziecka. Wyeliminowałem problem własnoręcznie wszywając piankę. Fotki poniżej:
Dane techniczne
- Materiał: Chikara Ripsop Nylon: 41 g/m2
- Ilość komór: 16
- Powierzchnia skrzydła – 1.5 m2
- Długość – 229 cm
- Szerokość – 76
- AR – 3,5
- Linki – 4×20 m (220kg/100kg)
- Zakres wiatrowy w/g producenta – 3-17 m/s
- ALPHA dostępna jest w rozmiarach: 1.5 – zielony, 2.5 – pomarańczowy, 3.5 – niebieski