Home » Recenzje » Latawce » Flysurfer – Outlaw 10.0

Flysurfer – Outlaw 10.0

W tym roku firma FLYSURFER wypuściła na rynek nową serie latawcy o wdzięcznie brzmiącej nazwie OUTLAW. Miałem okazje protestować model o metrażu 10m, swoimi spostrzeżeniami na temat tego latawca podzielę się niżej.

Niemiecką firmę FLYSURFER znamy przede wszystkim z wody i latawców zamknięto- komorowych. Ma ona zarówno wielką ilość sprzymierzeńców jak i ludzi którzy „sparzyli” się na Tych latawcach. Według mnie z roku na rok wyznaczane są nowe standardy w naszym sporcie a Niemcy niczym nie odstają od reszty czołówki i pod wzglądem technologii oraz materiałów idą łep w łep z czołowymi firmami na rynku.

Więc zacznijmy od początku. Co mamy w worku po zakupie.
Przede wszystkim Plecak który jest naprawdę pojemny i spokojnie zmieścimy do niego dwa a nawet jak się postaramy trzy latawce.

1

Na dole plecaka (na zdjęciu widać przyczepioną tasiemkę identyfikacyjną) mamy wyciąganą kieszonkę w którą możemy wsadzić deskę snowboardową a środkową jej część przypniemy pasem i w drogę na spocik. Plecak jest solidnie uszyty, na spodzie mamy siatkę, która pomoże nam usunąć piasek bądź śnieg ponadto jest kieszonka w sam raz na leash’a, lecz nie sądzę że będzie dobrym kompanem w dłuższych wycieczkach po górach.

Wracajmy do tego co nas interesuje mianowicie do latawca. Jest to latawiec otwarto komorowy, czyli stricte dedykowany na ląd, firma proponuje nam pięć rozmiarów 6, 8, 10, 12 oraz 14 metrów z AR 4,2 co gwarantuje nam obstawienie całej tabeli wiatrów śródlądowych.

SONY DSC

Grafika latawca też jest ciekawa przestawia kowboja, chociaż spotkałem się także z opinią że jest to lew :P. Outlaw dobrze czuje się na średnich wiatrach, chociaż lata już przy minimalnym popierdywaniu. Start odbywa się bez problemowo i odrazu jesteśmy w zenicie, latawiec posłusznie reaguje na każdy ruch barem, dobrze trzyma profil i zgrabnie pracuje w całym oknie wiatrowym. Posiada dość dużą „winde” jak na swój rozmiar. Jeżdżąc na desce czujemy pełną kontrole nad latawcem, zakres d-power’a też jest dość duży, przy odpuszczonym barze czasami nie czuć latawca a gdy zaciągniemy i przelecimy przez powerzone możemy się zdziwić, że taki latawiec generuje tyle mocy. Podczas jazdy zarówno na buggy jak i na desce musimy przyzwyczaić się do powolnego startu, lecz gdy ruszymy latawice ciągnie równo i stanowczo. FLYSURFER zastosował bardzo ciekawą rzecz podczas restartu latawca będącego komorami na ziemi, mianowicie wystarczy pociągnąć za jedna z linek bocznych i latawiec sam się obróci. Żeby nie wszystko było takie piękne jak nam się wydaje latawiec ten nie lubi dużych wiatrów, pomimo szerokiego wachlarzu ustawień którymi dysponuje przy wiatrach górnej swojej granicy wariuje i może być niebezpieczny. Dlatego zastosowano w nim piątą linkę jako system bezpieczeństwa który sprawdza się w 100%, po zliszowaniu latawca możemy mieć małe problemy z rozplątaniem linek ale będzie to krótkotrwałe i możemy już po paru minutach wrócić do latania.
Otulaw  posiada tak zwaną płynną regulacje sił na barze „Hard/Soft Steering”. Pozwala nam to na lepsze dogranie pracy z latawcem  do panujących warunków.

SONY DSC

Regulujemy to poprzez przesuwanie węzła na pętli przy czaszy, ku górze latawiec zachowuje się lepiej przy słabych wiatrach a ku dołowi przy silniejszych. Ustawienia te działają bez względu na trymowanie latawca na barze.
I w tym miejscu dochodzimy do baru – rzeczy którą nie popisali się niemieccy inżynierowie.

2

Wszystko było by ok. gdyby nie linka DSS’u, wygląda jak zwykły sznurek i raczej nie posłuży dłużej niż dwa sezony. Jako przelotkę na barze mamy tylko przewierconą dziurę, bez bocznych wyprofilowań jak np. u Ozonów. Zastosowanie taki utrudnia nam płynne sterowanie mocą podczas jazdy gdyż linka dss potrafi się blokować gdy zaciągamy/odpuszczamy przy skręconym barze.

Podsumowywując jest to latawiec zarówno na deskę jak i na buggy, zarówno dla początkujących riderów jak i dla średnio zaawansowanych. W odpowiednich rękach może pokazać rogi a gdy trzeba wprowadzi nowego użytkownika w świat latawców dss.

SONY DSC

, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kalkulator wiatru